Budoucnost módy: ryby, ananas a pavouci

Kabelky, peněženky, boty a další doplňky z hovězí kůže dnes asi už nikoho nepřekvapí. Výjimkou není ani využití kůže z exotičtějších zvířat. S prodejem kožených výrobků jde však ruku v ruce také vlna kritiky, která přichází od odborníků i některých koncových zákazníků. Minulý týden přišel britský deník The Daily Telegraph s článkem, ve kterém představuje ekologicky šetrnější materiály.

Budoucnost módy: ryby, ananas a pavouci

Exotické, ale ekologické
Kde jsou stížnosti, tam je i příležitost. Té se rozhodly využít Heidi Carneau a Adele Taylor. Společně navázaly spolupráci s rybí farmou z Islandu, která jim dodává kůži z lososů. Jedna korejská společnost jim zase poskytuje kůži z úhořů.

Ačkoliv to zní neuvěřitelně, rybí kůže je stejně odolná jako jiné kůže dostupné na trhu. Velice snadno vstřebává barvivo a Heidi a Adele tak mohou produkovat kabelky a peněženky v širokém spektru barev.

V současné době dámy prodávají výrobky na svém e-shopu, do budoucna však chtějí rozšířit výrobu a věří, že je z rybí kůže možné vyrobit cokoliv: kabelky, peněženky, boty, zavazadla nebo dokonce nábytek.

Doplňky z ananasových vláken
S další ekologickou novinkou přicházejí firmy Puma a Camper. Snaží se experimentovat s ekologickou alternativou kůže, která je vytvořena z vláken ananasových listů, které jsou odpadním produktem při zpracování ananasů. Vzniknuvší materiál se nazývá Pinatex.

O to, aby byl využíván v textilním průmyslu, se zasloužila dřívější konzultantka přes kožené výrobky Carmen Hijosa, která ji objevila na Filipínách. Metr čtverečný Pinatexu je téměř dvakrát levnější než kůže a podle Carmen může velmi dobře sloužit na výrobu kabelek, bot, klobouků, nábytku i interiérového vybavení.

Až pětkrát pevnější než ocel
Ne všechny materiálové inovace se zaměřují na alternativu kůže. Spiber je japonský univerzitní projekt, který vytváří umělé pavoučí hedvábí, které slouží k širokému využití. Od oblečení až po umělé lidské cévy.

Pavoučí hedvábí je odolnější než Kevlar a tak Spiber zvažuje jeho využití k výrobě pancéřů a dalších ochranných výrobků.
Aby společnost dokázala, že materiál najde využití i v každodenní módě, rozhodla se vytvořit nádherné modré šaty, při jejichž výrobě bylo využito pouze toto hedvábí.

Zdroj náhledového obrázku je www.telegraph.co.uk

|

Baví vás psát o módě?

Hledáme nové nadšené extérní kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog

Buďte v obraze, sledujte nás na Facebooku

Podívejte se na náš facebook

Hlídejte si tajné slevy a akce

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.